انواع آداپتور و مبدل

بسیاری از تجهیزات الکتریکی و دستگاه‌های الکترونیکی امروزی برای کارکرد صحیح خود نیاز به سطح ولتاژهای متفاوتی دارند. برخی نیاز به ولتاژ مستقیم (DC) و برخی نیاز به ولتاژ متناوب ضعیف شده‌ (AC) دارند. برای کاهش ولتاژ برق از وسیله‌ای به نام آداپتور (Adapter) استفاده می‌شود. آداپتورها یا مبدل‌ها را از نظر ظاهر و ویژگی‌های فنی به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند. در اینجا تکنوکالا علاوه بر توضیح کامل پیرامون نحوه‌ی کار آداپتور، قصد معرفی انواع مبدل‌ها و ارائه‌ی راهنمای کامل خرید بهترین آداپتور برای وسایل مصرفی شما را دارد. برای رسیدن به پاسخ تمامی سوالات خود در مورد آداپتورها، با تکنوکالا همراه باشید.

آداپتور چیست؟

برای کاهش ولتاژ برق در مصارف مختلف، از آداپتور استفاده می‌شود. برای راحتی فهم عملکرد مبدل باید بگوییم آداپتور یک نوع ترانس کاهنده‌ی ولتاژ است. ولتاژ تغذیه آداپتورها معمولا 110 تا 220 ولت AC است. علاوه بر کاهش سطح ولتاژ برق شهری، آداپتورها توانایی تبدیل ولتاژ AC  به DC را نیز دارند. بنابراین از آداپتورها برای تغذیه‌ی دستگاه‌های الکتریکی که دارای منبع تغذیه داخلی نیستند، استفاده می‌شود. همانطور که قبلا توضیح داده‌ایم از انواع باتری قابل‌شارژ نیز می‌توان برای تغذیه‌ی دستگاه‌های الکتریکی استفاده کرد. اما دلیل استفاده از مبدل به جای انواع باتری‌ها را می‌توان مقرون به صرفه بودن مبدل‌ها دانست. دو شناسه ی مهم در آداپتورها عبارت است از:

  1. ولتاژ خروجی : معمولا بین 3 ولت تا 48 ولت
  2. شدت جریان : از 300 میلی آمپر تا 50 آمپر

مقدار ولتاژ و آمپر مورد نیاز دستگاه‌های الکتریکی بر روی بدنه‌ی آن یا دفترچه راهنمای آن ذکر می‌شود.

در انتخاب آداپتور باید به فیش خروجی آن توجه شود. فیش خروجی مبدل می‌تواند بصورت نری یا مادگی باشد. دستگاه‌های الکتریکی دارای ورودی‌های تغذیه‌ی متفاوتی هستند. بنابراین برای هر دستگاه الکتریکی که نیاز به آداپتور دارد، باید مناسب‌ترین آداپتور را انتخاب کرد.

ولتاژ خروجی و ورودی آداپتور

به اختلاف پتانسیل یا فشار برق میان دو نقطه نیروی الکتریکی، ولتاژ می‌گویند. ولتاژ باعث جاری شدن جریان الکتریکی بین دو نقطه غیر هم‌پتانسیل می‌شود. ولتاژ متناوب را ولتاژی می‌گویند که در یک بازه‌ی زمانی بصورت پیوسته کم و زیاد می‌شود یا به زبان ساده‌تر بین یک مقدار منفی و یک مقدار مثبت نوسان می‌کند. در حالی که ولتاژ مستقیم برعکس ولتاژ متناوب کار می‌کند. نکته مهم در مورد ولتاژ این است که ولتاژ مستقیم بی خطر تست و احتمال برق‌گرفتگی در آن وجود ندارد.

تجهیزات الکتریکی غالبا به میزان ولتاژ دریافتی بسیار حساس هستند. در صورت انتخاب آداپتور با ولتاژ نامناسب، ممکن است به قطعات داخلی دستگاه الکتریکی آسیب وارد شود. ولتاژ ورودی (intput voltage) آداپتورهای موجود در بازار ایران همان ولتاژ برق شهری یعنی 110ولت تا 220 ولت AC با فرکانس 50 تا 60 هرتز است. ولتاژ خروجی (Output voltage) این آداپتورها از 3 تا 48 ولت می‌باشد. لازم به ذکر است وقتی ولتاژ متناوب به ولتاژ مستقیم تبدیل می‌شود در حدود 39 درصد به ولتاژ خروجی آن افزوده می‌شود.

ولتاژ ac و  dc آداپتورها

شدت جریان آداپتور

هر دستگاه الکتریکی به مقدار معینی شدت جریان نیاز دارد. همچنین در هر مبدل حداکثر شدت جریانی مشخصی وجود دارد. بنابراین باید در انتخاب آداپتور به مقدار آمپر دستگاه‌ها دقت شود. اما بطور معمول از آداپتوری استفاده می‌شود که شدت جریان آن کمی بیشتر از جریان مورد نیاز دستگاه باشد. علت این کار این است که دستگاه‌ها همان اندازه جریان که نیاز دارند را از آداپتور می‌کشند. جدا از این مبحث برخی آداپتور همچون سوئیچینگ‌ها معمولا بعد از دراز مدت دچار افت آمپر می‌شوند. بنابراین انتخاب مبدل با آمپر بالاتر برای دستگاه‌های غیر حساس به شدت جریان، ایرادی ندارد.

انواع آداپتور از نظر ظاهر

آداپتورها را از نظر ظاهر به سه نوع زیر طبقه‌بندی می‌کنند:

  • آداپتور دیواری
  • آداپتور رومیزی
  • آداپتور صنعتی

آداپتور دیوار

بصورت مستقیم به پریز برق متصل می‌شوند. در این نوع مبدل به کابل برق برای اتصال به پریز برق نیاز نیست. توان آداپتورهای دیواری نسبتا کم است و حداکثر میزان آن 20 وات باشد. این نوع مبدل‌ها دارای روکش عایق پلاستیکی و معمولا پوشش مشکی رنگ هستند.

آداپتور دیواری Wall adapter

آداپتور رومیزی

از متداول‌ترین و پرکاربردترین در بازار است. دو طرف آداپتور سیم یا کابل وجود دارد. از این رو به این نوع، مبدل دو طرف سیم یا بین راهی نیز گفته می‌شود. برای اتصال به برق نیاز به کابل برق 2 شیاری یا همان رادیوی دارد. به این صورت که در یک سر، سوکت مادگی و در سر دیگر سیم و فیش نری قرار دارد. حداکثر توان این نوع آداپتور 100 وات است.

آداپتور رومیزی Table adapter

آداپتور صنعتی

برای شدت جریان‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا دارای روکش و بدنه‌ای فلزی مشبک است. این نوع بدنه و روکش باعث جابه‌جایی جریان هوا در دستگاه و خنک‌سازی تجهیزات آن می‌شود. انجام عمل خنک‌سازی در این نوع آداپتورها برای افزایش طول عمر بسیار مفید است. همچنین وجود این نوع روکش باعث می‌شود دستگاه در برابر رطوبت و گرد و غبار آسیب‌پذیر باشد. به همین منظور باید آداپتورهای صنعتی را در جای خشک نگهداری کرد. در خرید آداپتور صنعتی کیفیت قطعات سازندده آن معیار بسیار مهمی است.

آداپتور صنعتی Industrial adapter

انواع آداپتور از نظر مدل تغذیه

از نظر مدل تغذیه آداپتورها به دو دسته‌ی ترانسی و سوئیچینگ تقسیم‌بندی می‌شوند:

آداپتور ترانسی

این نوع دارای وزن و حجم بیشتری نسبت به آداپتور سوئیچینگ است. بیشتر برای آداپتورهای دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مدل، شدت جریان تولیدی دقیق‌تر است اما از نظر پایداری و صافی ولتاژ نسبت به مدل سویئچنگ ضعیف‌تر عمل می‌کند.

آداپتور سوئیچینگ

اندازه، حجم و وزن این مدل نسبت به مدل ترانسی بسیار کمتر است. سطح ولتاژ یک‌دست صاف و دقیقی در مدل سوئیچینگ وجود دارد. اما در اغلب موارد شدت جریان خروجی این مدل کمتر از جریان اسمی آن است.

مقایسه آداپتور ترانسی و سوئیچینگ

در حال حاضر آداپتورهای سوئچینگ به دلیل مزایای بسیاری که نسبت به مبدل‌های سوئیچینگ دارند، از استقبال بیشتری نزد مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات و دستگاه‌های الکتریکی برخوردار هستند. برخی از این مزایا عبارت است از:

  • ایمنی بیشتر
  • نویز کمتر
  • اندازه و وزن کمتر
  • تعویض و تعمیر ساده‌تر

آداپتورهای سوئیچینگ به دلیل پایداری ولتاژ خروجی از ایمنی بالاتری برخوردارند. سر و صدای کمتر در مبدل‌های سوئیچینگ یکی از بزرگترین نکته‌های مثبت این نوع از آداپتورهاست. به دلیل کوچک بودن اندازه و حجم و همچنین کم بودن وزن آداپتورهای سوئچینگ، حمل آنها بسیار راحت‌تر است. به دلیل داشتن ساختمان ساده‌تر در طراحی و ساخت، تعمیر و تعویض قطعات آداپتور سوئیچینگ بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از آداپتورهای ترانسی است.

خرید آداپتور

در انتخاب آداپتور به کیفیت ساخت و مرغوبیت اجزای سازنده‌ی آن دقت کنید شاید جمله‌ی قبل برای شما تکراری و کلیشه‌ای باشد اما واقعیتی است که اگر در انتخاب مبدل مورد استفاده خود به آن توجه نکنید، منجر به خرابی و نابودی دستگاه الکتریکی گران قیمت شما می‌شود. جدا از بحث کیفیت، توصیه اکید ما به همه مخاطبان این است که از فروشگاه‌های معتبر الکتریکی اقدام به خرید آداپتور و دیگر تجهیزات الکتریکی همچون خرید مودم، خرید اینورتر و… کنید. دقت داشته باشید خرید مبدل ارزان قیمت به معنی برد شما در خرید نیست، بلکه این باختی است که در آینده‌ی نه چندان دور با آسیب‌دیدن و خرابی تجهیزات الکتریکی خود، شاهد آن خواهید بود. برای خرید آداپتور می‌توانید از فروشگاه تجهیزات و قطعات الکتریکی تکنوکالا خرید کنید.

مقاله پیشنهاد تکنوکالا: بک لایت تلویزیون و آموزش عیب یابی و تعمیر آن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه