تجهیزات پسیو شبکه Passive network equipment

در هر شبکه کامپیوتری 2 نوع تجهیزات و قطعات وجود دارد. قطعات و تجهیزاتی که در تولید یا هدایت سیگنال کار می‌کنند و نیاز به جریان برق دارند را تجهیزات اکتیو (Active) می‌گویند. تجهیزات و قطعاتی از شبکه که در حقیقت هیچ فعالیتی ندارند و در تولید و تقویت دیتا غیرفعال (Passive) هستند، تجهیزات پسیو شبکه می‌گویند. هرچند تجهیزات پسیو شبکه (Passive Network Equipment) نیازی به جریان برق برای عملکرد خود ندارند، اما برای زیرساخت شبکه ضروری می‌باشند. تاثیرگذاری تجهیزات پسیو شبکه بر روی پایداری و سرعت انتقال داده شبکه می‌باشد. تکنوکالا در این صفحه قصد معرفی کامل تجهیزات پسیو شبکه و همچنین تاثیر آن بر روی شبکه را دارد. با تکنوکالا همراه باشید.

انواع تجهیزات پسیو شبکه

برخی از تجهیزات و قطعات پسیو شبکه عبارتند از:

 • انواع کابل‌ها (مسی و فیبر نوری)
 • پچ کورد
 • پچ پنل
 • رک
 • انواع اتصالات شبکه
 • انواع داکت
 • کیسون ( پریز شبکه)

استاندارهای مشخصی نیز در استفاده و نصب برخی تجهیزات پسیو شبکه وجود دارد که در هنگام نصب و به کارگیری تجهیزات پسیو شبکه باید به ضوابط و قوانین ذکر شده در آن ها دقت شود.

رک (Rack) و قسمت‌های مختلف آن

به محفظه‌ای که سرور و تجهیزات مربوطه در آن قرار می‌گیرد رک می‌گویند. در شمارش رک‌های شبکه پسیو، به هر رک یک یونیت (Unit)  گفته می‌شود. تجهیزات و قطعات قرار گرفته در رک، نسبت به عوامل محیطی زیان‌بار همچون گرد و غبار، رطوبت و غیره محافظت می‌شوند. رک‌ها را در ابعاد و ویژگی‌های متفاوت برای کاربردها و فضاهای مختلف تولید می‌کنند. رک‌ها در مدل‌های مختلف سروری، دیواری، آزمایشگاهی، ایستاده و غیره وجود دارند. تجهیزاتی چون سوییچ، روتر، فایروال و غیره درون رک قرار می‌گیرد. برخی از قسمت های مختلف رک عبارت است از:

 • سینی ثابت و متحرک
 • بلانک پنل‌ها
 • پاور ماژول
 • فن‌ها
 • چرخ و پایه
 • قفل حفاظت
 • درب شیشه‌ای مقاوم
انواع رک Racks در شبکه پسیو Passive network equipment

پچ پنل

بطور معمول در هنگام کابل‌کشی شبکه تعدادی سوکت بی‌استفاده در قسمت‌های مختلف ساختمان قرار دارد. این سکوت‌ها برای مواقعی تعبیه شده‌اند که نیاز به گسترش و توسعه شبکه باشد. اینجاست که پچ پنل‌ها کاربرد خودشان را نشان می‌دهند. پچ پنل یک نوع پنل برای اتصال می‌باشد و یکپارچگی اتصالات را برای شبکه فراهم می‌کند. پچ پنل‌ها نوعی واسطه بین قسمت‌های اکتیو شبکه و کابل‌های شبکه می‌باشند. معمولا پچ پنل بصورت مستطیلی بوده و روی آن تعداد معینی پورت وجود دارد. وظیفه‌ی پچ پنل‌ها متصل کردن یک نود به شبکه است. پچ پنل‌ از تجهیزات ضروری شبکه می‌باشد و در تمامی قسمت‌های مختلف ساختمان از آن استفاده می‌شود.

انواع پچ پنل patch panel در شبکه پسیو Passive network equipment

پچ کورد

برای اتصال قسمت‌های ثابت با تجهیزات اکتیو شبکه از پچ کورد استفاده می‌شود. برای فاصله‌های چند متری به جای استفاده از کابل‌ها از پچ کورد استفاده می‌شود. در یک شبکه حضور پچ کوردها الزامی است چرا که سرعت انتقال داده را افزایش داده و برای کاربران دسترسی آسان‌تری به اطلاعات شبکه را فراهم می‌کند. به همین علت نباید طول پچ کوردها بیش از حد باشد. استفاده معمول و نرمال از پچ کورد در شبکه باعث بالا رفتن قابلیت اطمینان و پایداری عملکرد شبکه نیز می‌شود. به دو سر پچ کورد معمولا سوکت RJ45 زده می‌شود.

انواع پچ کورد Patch Cord در شبکه پسیو Passive network equipment

انواع کابل

کابل‌ها از مهم‌ترین اجزای شبکه می‌باشند. کابل‌های شبکه وظیفه‌ی هدایت و انتقال اطلاعات را بر عهده دارند. بطور کلی کابل‌های شبکه را به 2 نوع کابل‌های مسی و فیبر نوری تقسیم می‌کنند. کابل‌های مسی شامل کابل‌های کواکسیال و Cat می‌شود. معمولا از کابل‌های مسی برای فاصله‌های کمتر از 100 متر استفاده می‌شود. امروزه کابل‌های کواکسیال در آنتن‌های تلویزیونی و شبکه‌های دوربین مدار بسته کاربرد دارند. کابل‌های Cat که به آنها کابل‌های زوج در هم تابیده نیز گفته می‌شود را از نظر نوع کاربرد و نوع ساخت به موارد زیر تقسیم‌بندی ‌میکنند:

 • Cat1 : کابل معمولی تلفن
 • Cat2 : برای انتقال اطلاعات تا حداکثر 4 مگابایت بر ثانیه برای شبکه Token ring
 • Cat3 : برای انتقال دیتا تا حداکثر 10 مگابایت بر ثانیه برای شبکه Token ring
 • Cat4 : برای انتقال اطلاعات تا حداکثر 16 مگابایت بر ثانیه برای شبکه Token ring
 • Cat5 : برای مسافت کمتر از 100 متر و انتقال با سرعت 100 مگابایت بر ثانیه
 • Cat6 : برای مسافت زیر 100 متر و انتقال اطلاعات تا 1000 مگابایت بر ثانیه
 • Cat7 : نوع جدیدی از کابل می‌باشد و در دیتاسنترها کاربرد دارند
انواع کابل Cables در شبکه پسیو Passive network equipment

انواع داکت

برای محافظت از کابل و همچنین هدایت مسیر کابل‌کشی از داکت استفاده می‌شود. معمولا جنس داکت های شبکه پلاستیکی بوده و دارای انعطاف‌پذیری خوبی هستند. داکت‌ها را با عددهایی که نشان دهنده ی نمره ی استاندار و همچنین عرض و عمق‌شان است نامگذاری می‌کنند. استفاده از داکت مانع تاثیرگذاری مستقیم عوامل محیطی بر کابل‌ها و دیگر تجهیزات شبکه می‌شود. نوع بزرگتر داکت را ترانک می‌نامند. در ترانک‌ها برخلاف داکت‌ها، قابلیت نصب و استفاده از پریز برق و شبکه نیز وجود دارد.

انواع Ducts در شبکه پسیو Passive network equipment

پریز شبکه (کیسون)

برای اتصال کابل به قسمت‌های مختلف شبکه استفاده می‌شود. مکان قرارگیری کسیون‌ها در پچ پنل، داکت، ترانک و رک است. از نظر نوع کاربری و نوع کابل مورد استفاده در شبکه باید کیسون متناسب را تهیه و استفاده نمود. معمولا کیسون ها را در دو نوع بدنه فلزی و بدنه پلاستیکی تولید می‌کنند. پریز شبکه در انواع تک پورت و دو پورت ساخته می‌شود.

دلایل استفاده از تجهیزات پسیو شبکه

همانطور که گفته شد تجهیزات پسیو شبکه برای ارتقای سرعت شبکه بسیار کاربرد دارند. کندی سرعت انتقال اطلاعات در مواقعی که نیاز به صرفه‌جویی در زمان است بسیار مشکل‌ساز است. همچنین استفاده از برخی تجهیزات پسیو شبکه باعث می‌شود در آینده امکان توسعه و گسترش شبکه برای قسمت‌های مختلف ساختمان وجود داشته باشد. تغییر کاربری ساختمان و یا تغییرات داخلی یکی از عللی است که باید از تجهیزات پسیو شبکه استفاده نمود. در استفاده از تجهیزات پسیو شبکه در نقاط مختلف، قطعی شبکه کاهش پیدا می‌کند. با استفاده از این تجهیزات به همراه کابل‌کشی استاندارد به راحتی می‌توان اقدام به عیب یابی و رفع خطاهای احتمالی نمود.

برای خرید آنلاین تجهیزات پسیو شبکه، می‌توانید همین حالا از فروشگاه تکنوکالا خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه