تفاوت سرویس اینترنت VDSL و ADSL در چیست؟

بسیاری از افراد که اطلاعات چندانی در مورد سیستم‌های انتقال پهنای باند ندارند، بر این باورند که VDSL همان سیستم فیبر نوری است در حالی که کاملا در اشتباه هستند. میان VDSL و ADSL و حتی فیبر نوری هرچند شباهت‌هایی وجود دارد، اما تفاوت‌های بسیار بیشتری وجود دارد. برای درک بهتر این سوال که تفاوت میان VDSL و ADSL در چیست باید ابتدا گفت که اتصال اینترنت در ایران در حال حاضر بصورت گسترده از طریق سیستم ADSL انجام می‌شود و به مرور سیستم VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line) جایگزین سیستم ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)خواهد شد و در آینده نه چندان دور سرویس‌های مختلف اینترنت انتخابی خواهد بود. بنابراین با دانستن مزایای هرکدام می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. هدف تکنوکالا در این صفحه معرفی سیستم‌های انتقال اینترنت و بیان تفاوت‌ها و شباهت‌های میان آن‌هاست. با تکنوکالا همراه باشید.

DSL چیست؟

DSL  یا همان خط اشتراک دیجیتال، تکنولوژی‌ست که از طریق خطوط کابلی تلفن، اینترنت را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. این تکنولوژی را در ایران می‌توان به 3 مدل زیر تقسیم‌بندی نمود:

 • ADSL (خط اشتراک دیجیتال نامتقارن)
 • VDSL (خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا)
 • UFB (فیبر نوری)

البته موارد دیگری هم وجود دارد که در ایران کاربرد چندانی ندارد. همچون SDLS  یا HDSL. لازم به ذکر است در حال حاضر با توجه به ویژگی و قابلیت‌های بالایی که فیبر نوری دارد، این مدل از محبوبیت بسیار بالایی در دنیا برخوردار است.

سرویس ADSL چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد ADSL که یکی از مدل‌های تکنولوژی DSL می‌باشد به معنای خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است. علت وجود کلمه نامتقارن در این نامگذاری را می‌توان به تفاوت بالای آپلود و دانلود در این سرویس دانست. در ADSL حداکثر سرعت دانلود 24 مگابایت بر ثانیه است در حالی که سرعت آپلود بسیار محدودتر می‌باشد. در این مدل برای دستیابی به پهنای باند اینترنت نیاز به سیم‌های مسی معمولی است. در این میان باید گفته شود که هنگام انتقال اینترنت، تماس‌های صوتی برقرار خواهد بود و قطع نخواهند شد. از مزایا استفاده از مدل ADSL موارد زیر را می‌توان عنوان نمود:

لازم به ذکر است کیفیت و سرعت اینترنت در سرویس ADSL بستگی به کیفیت سیم‌های مسی خطوط تلفن و همچنین فاصله تا مرکز مخابراتی ارائه دهنده‌ی ADSL دارد. به همین منظور سرویس ارتقا یافته‌ی ADSL را با نام ADSL2+ نامگذاری کرده اند. برای بهره بردن از این سرویس باید فاصله مصرف کننده تا مرکز مخابراتی کمتر از 2 کیلومتر باشد.

راهکارهای 100% عملی و کاربردی افزایش سرعت مودم وای فای را از دست ندهید

سرویس VDSL چیست و چه کاربردی دارد؟

سیستم VDSL شباهت زیادی به سیستم اینترنت کابلی دارد. با توجه به نام‌گذاری این سرویس به راحتی می‌توان دریافت که سرعت دانلود و آپلود برخلاف سرویس ADSL در سرویس VDSL در برابری متعادل‌تری قرار دارد. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که فاصله مرکز مخابراتی با مصرف کننده به حداقل میزان ممکن برسد. با کاهش این فاصله کیفیت و سرعت اینترنت به شکل چشم‌گیری ارتقا پیدا خواهد کرد. در این سیستم شاهد سرعت دانلود 3 برابری نسبت به سرویس ADSL خواهیم بود. همچنین سرعت آپلود در سیستم VDSL در شرایط ایده‌آل تا 10 برابر سرعت آپلود ADSL خواهد بود. در نسل اول سیستم VDSL از کابل‌های مسی که توانایی انتقال فرکانس 25 کیلوهرتز تا 12 مگاهرتز را دارند، استفاده شده است. در نسل دو این سرویس که به نام VDSL2 شناخته می‌شود از سیم‌های مسی با قابلیت انتقال فرکانس 30 مگاهزتر استفاده شده است. در نسل دوم این سرویس شاهد سرعت آپلود 100 مگابیت بر ثانیه هستیم. برای مقایسه نسل‌های مختلف سرویس VDSL می‌توان از جدول زیر کمک گرفت:

نوع سرویس سرعت دانلود (مگابیت بر ثانیه) سرعت آپلود (مگابیت برثانیه)
VDSL 55  3
VDSL2 200 100
VDS2-Vplus 300 100

در این سیستم نیز همانند سیستم ADSL، کیفیت سیم‌های مسی انتقال دهنده پهنای باند و فاصله مصرف‌کننده تا مرکز مخابراتی ارائه دهنده‌ی سرویس، بر سرعت و کیفیت اینترنت دریافتی تاثیر خواهد گذاشت.

تفاوت ADSL با VDSL در چیست؟

در هر دو مدل ADSL  و VDSL از سیم مسی برای انتقال اینترنت استفاده می‌شود. در سرویس ADSL همانطور که اشاره شد فاصله مصرف‌کننده تا مرکز ارائه دهنده‌ی سرویس، بر روی سرعت اینترنت تاثیر می‌گذارد. هرچه این فاصله بیشتر باشد سرعت کمتر خواهد شد و برعکس هرچه فاصله تا مرکز کمتر باشد از سرعت اینترنت بیشتری برخوردار خواهید شد. با این حال در سرویس VDSL سرعت دانلود و آپلود بسیار بهتری وجود درد. برای مقایسه این دو سرویس می‌توان از جدول زیر کمک گرفت:

VDSL ADSL
سرعت دانلود 52 16
سرعت آپلود 16 2
نحوه انتقال سیم مسی سیم مسی

با استفاده از سرویس ADSL به راحتی می‌توان نیازهای زیر را برطرف کرد:

 • وب‌گردی
 • شبکه‌های اجتماعی
 • ایمیل
 • کاربرهای سبک اینترنتی

اما برای مصارفی که نیاز به سرعت و پهنای باند بیشتری است باید از سرویس VDSL استفاده نمود. برخی از این موارد عبارت است از:

 • استریم
 • بازی‌های ویدیویی آنلاین
 • شرکت در کنفرانس‌های آنلاین
 • آپلود ویدیو و فایل های سنگین
 • آپدیت نرم‌افزارهای تخصصی

راه های استفاده از سیستم VDSl و ارتفای سرعت اینترنت خانگی

از کدام سرویس اینترنت استفاده کنیم؟

در نظر داشته باشید که سرویس VDSL نوع جدیدتری از سرویس‌های انتقال اینترنت است و طبق گفته وزیر ارتباطات به زودی سراسر ایران به این سرویس جدید مجهز خواهد شد. با اینکه نحوه‌ی انتقال اینترنت در این سرویس نیز همانند ADSL از طریق سیم‌های مسی است اما برای دستیابی به حداکثر سرعت، نیاز به مودم‌های اینترنت جدید است که سرعت‌های VDSL را پشتیبانی کند. همانطور که در مقاله استاندارد مودمهای وای فای در مورد استاندارد مودم‌ها صحبت شد، استاندارهای جدید توانایی انتقال سرعت‌های بالا را دارند. بنابراین برای استفاده کامل از سرویس VDSL نیاز به خرید مودم VDSL است. شاید این بزرگ‌ترین مشکل این سرویس است. اما نگران نباشید.

همین حالا می‌توانید مودم VDSL خود را مطابق با نیاز خود از فروشگاه مودم‌های اینترنتی تکنوکالا خریداری کنید و با خیال راحت از سرعت بالای اینترنت لذت ببرید. با تکنوکالا همیشه به روز باشید.

مقالات پیشنهادی تکنوکالا:

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه