آموزش صحیح لحیم کاری و ترفند‌ و نکات کلیدی آن

لحیم‌ کاری از مهارت‌هایی است که هر تکنسین الکترونیکی و برق‌کاری باید به خوبی بر آن اشراف داشته باشد. در لحیم کاری دو قطعه فلزی همچون انواع مقاومت الکتریکی، انواع خازن الکتریکی و … را به بردهای الکتریکی اتصال می‌دهند. این نوع اتصال که بوسیله‌ی لحیم صورت می‌گیرد از نوع اتصال دائمی است. در اغلب موارد لحیم مورد استفاده در لحیم کاری ترکیبی از قلع و سرب می‌باشد. برای انجام لحیم ‌کاری به تجهیزات و وسایل لحیم ‌کاری از جمله هویه، سیم لحیم، روغ لحیم و … نیاز است. در این صفحه تکنوکالا قصد دارد علاوه بر معرفی مختصر انواع تجهیزات لحیم‌ کاری، در کنار ارائه‌ی نحوه‌ی صحیح لحیم ‌کاری برخی نکات و ترفند‌های خاص لحیم ‌کاری را نیز برای شما شرح دهد. با تکنوکالا همراه باشید.

تجهیزات و وسایل لحیم‌کاری

برای لحیم کاری قطعات الکتریکی همچون انواع دیود الکتریکی به دستگاه و تجهیزاتی نیاز است. این تجهیزات عبارت‌اند از:

هویه لحیم کاری

هویه‌ی لحیم کاری را می‌توان در توان‌های مختلف تهیه نمود. با کمک هویه محل اتصال فلزات را گرم می‌کنند تا به نقطه ذوب لحیم برسد. هرچه توان هویه بیشتر باشد میزان برق مصرفی هویه نیز بیشتر خواهد بود. معمولا هویه‌ی لحیم کاری در توان های 12 تا 50 وات در بازار موجود است. البته صرف نظر از توان هویه، اکثر هویه‌های لحیم ‌کاری از شکل ظاهری یکسانی برخوردارند. لازم به ذکر است که توان مصرفی هویه مقدار گرمادهی هویه را نشان نمی دهد. به این معنی که توان هویه نمی‌تواند بیانگر میزان گرمایی باشد که نوک هویه تولید می‌کند. برای ارتقای ایمنی کار هنگام استفاده از هویه بهتر است از فیوز 1 آمپر برای محافظت استفاده شود.

انواع هویه لحیم کاری و نوک هویه های مختلف برای لحیم کاری های متفاوت

روغن مخصوص لحیم کاری

روغن لحیم کاری فواید بسیاری در لحیم کاری دارد. یکی از این موارد تمیز کردن نوک هویه برای انجام بهترعملیات ذوب سیم لحیم است. همچنین از روغن لحیم برای تمیز کردن سطح فلز یا برد الکترونیکی از اکسید، رنگ و چربی استفاده می‌شود. تمیزکاری برد الکترونیکی و قطعات الکتریکی همچون انواع مختلف ترانزیتستور الکتریکی برای چسبیدن لحیم به آن بسیار اهمیت دارد. البته در حال حاضر سیم لحیم‌هایی همانند سیم لحیم روغنی آساهی وجود دارد که در مغزی خود دارای روغن لحیم کاری می‌باشد. در استفاده از این سیم لحیم‌ها دیگر نیازی به روغن لحیم نمی‌باشد.

سیم لحیم

از سیم لحیم به عنوان ماده‌ی اتصال دهنده در لحیم ‌کاری استفاده می‌شود. سیم لحیم‌ها را در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌کنند. انتخاب ضخامت مناسب برای لحیم کاری بستگی به اندازه نوک هویه و همچنین نوع لحیم کاری دارد. معمولا برای لحیم‌کاری‌های حساس از سیم لحیم با ضخامت کم که شامل ترکیبات قلع و سرب می‌باشد، استفاده می‌شود. بطور کلی لحیم مناسب برای انواع لحیم کاری، سیم لحیم با ضخامت 16 swg است. لازم به ذکر است که سیم لحیم خود به انواع و دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود:

 • سیم لحیم سرب دار
 • سیم لحیم بدون سرب
 • سیم لحیم روغنی
 • آلوسل
 • ساوبیت

کیفیت سیم لحیم در لحیم کاری بسیار تاثیرگذار است. معمولا از سیم لحیمی استفاده می‌شود که درصد قلع آن 63 و سرب 37 باشد. پیشنهاد ما به شما خرید سیم لحیم روغنی 63درصد آساهی است که نیازی به روغن لحیم کاری نیز ندارد.

پایه لحیم کاری

یکی از تجهیزات جانبی لحیم کاری که وجود آن برای هر لحیم ‌کاری ضرورت دارد، پایه هویه است. پایه لحیم کاری برای قرار دادن نوک هویه در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این‌کار باعث می‌شود تا نوک هویه به اشیا یا تجهیزات الکتریکی دیگر که نسبت به گرما و حرارات حساس می‌باشند خسارت وارد نشود و همچنین از خطرهای ناشی از آتش‌سوزی نیز جلوگیری شود.

پایه هویه برای لحیم کاری و فوائد استفاده از پایه هنگام لحیم کاری

 آموزش صحیح لحیم کاری

برای داشتن یک لحیم کاری خوب باید مراحل زیر را با دقت لازم انجام داد:

 • از نکات کلیدی برای داشتن یک لحیم کاری عالی، تمیز بودن سطح قطعات از جمله سطح پایه‌های انواع آی سی یا مدارات مجمتع الکتریکی است. هرچه محل لحیم کاری عاری از آلودگی باشد و به خوبی تمیز شود، حاصل لحیم‌ کاری نیز بهتر و مطلوب‌تر خواهد بود. برای تمیز کردن سطح برد الکتریکی، باید از روغن لحیم استفاده نمود.
 • برای انجام لحیم کاری و پس از رسیدن نوک هویه به گرما و حرارت مورد نظر، نوک هویه را به مدت 2 تا 3 ثانیه بر روی قطعات الکتریکی قرار دهید تا به مقدار لازم گرم شوند.
 • سپس سیم لحیم را در جهت مقابل هویه به محل اتصال نزدیک کرده تا ذوب شده و محل اتصال دو قطعه فلزی را بپوشاند.
 • سیم لحیم را به آرامی از محل اتصال دور کنید تا لحیم بر روی محل اتصال پخش شود.
 • در انتها هویه را از محل اتصال دور کنید.
 • اگر سطح لحیم شما براق و یکنواخت بود، یعنی لحیم کاری شما به درستی انجام شده است.

آموزش لحیم کاری و نکات و ترفند های داشتن یک لحیم خوب

نکات و ترفند های مهم لحیم کاری

برخی نکات و ترفندها وجود دارد که هنگام لحیم کاری با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید لحیم کاری بهتری را انجام دهید. البته ناگفته نماند که تجربه و خرید مواد و تجهیزات باکیفیت لحیم کاری همچون انتخاب بهترین سیم لحیم می تواند بهترین لحیم‌‌ کاری را برای شما به ارمغان بیاورد.

دلایل شکستن لحیم

از دلایل عمده شکستن لحیم در فرایند لحیم کاری، تمیز نبودن سطح قطعات الکتریکی همچون انواع سلف های الکتریکی می‌باشد. البته شکستن لحیم دلایل دیگری نیز دارد که می‌توان به انتخاب نامناسب اندازه هویه و ضخامت سیم لحیم نیز اشاره نمود. کوچک بودن اندازه‌ی هویه باعث می‌شود تا لحیم به خوبی گرم نشود. همچنین زیاد بودن ضخامت سیم لحیم سبب می‌شود گرمای زیادی از هویه کشیده شود و عملیات لحیم کاری به درستی انجام نشود.

علت اکسید شدن سر هویه لحیم کاری

معمولا دمای کاری اکثر هویه‌ها در محدوده‌ی 350 تا 500 درجه سانتی گراد می‌باشد. اگر دمای کاری هویه به بیشتر از 500 درجه سانتی گراد برسد و دمای آن کنترل نشود، اکسید شدن نوک هویه حتمی خواهد بود. اکسید شدن نوک هویه، فرسایش بیش از حد هویه را به دنبال خواهد داشت و باعث خرابی در لحیم ‌کاری می‌شود. برای جلوگیری از اکسید شدن نوک هویه، بهترین کار آب بندی سر هویه با قلع است.

جلوگیری بوجود آمدن لحیم سرد

لحیم سرد هنگامی رخ می‌دهد که به ظاهر شما شاهد یک لحیم کاری خوب و کامل هستید اما به خاطر درست گرم نشدن قطعات الکتریکی همچون انواع مختلف خازن الکتریکی، لحیم به درستی انجام نشده است. دلیل اصلی بوجود آمدن لحیم سرد در فرایند لحیم کاری، کثیف بودن سطوح لحیم کاری و کوچک بودن نوک هویه‌ مورد استفاده است. عدم تمیزکاری درست سطح فلزات باعث ایجاد مقداری اکسید در لابه‌لای اتصال قطعات همچون انواع مختلف ترانزیستورهای BJT می‌شود. وجود این اکسید نیز یکی از دلایل بوجود آمدن لحیم سرد می‌شود.

درصد قلع و سرب سیم لحیم

انتخاب سیم لحیم بسیار مهم است. به دلیل آنکه نقطه ذوب قلع کمتر است سیم لحیم در درجه کمتری ذوب می‌شود. اگر درجه حرارت هویه برای ذوب کردن لحیم بسیار بالا رود ممکن است به سطح قطعات الکتریکی و همچنین به برد مدار الکتریکی آسیب وارد شود. بهترین سیم لحیم دارای 63 درصد قلع است که در بازار به عنوان سیم لحیم 63 درصد شناخته می‌شود.

برای خرید تجهیزات لحیم کاری می توانید از فروشگاه آنلاین تجهیزات و مواد لحیم کاری خرید کنید.

مقالات پیشنهادی تکنوکالا:

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه