باتری یو پی اس چیست؟ UPS چه کاربردی دارد؟

باتری UPS) Uninterruptible Power Supply) از نوع باتری‌های قابل شارژ بوده که بیشتر از نوع سرب اسید یا سیلید اسید است. پیشتر در مقاله‌ی معرفی انواع باتری‌ها در مورد باتری سرب اسید صحبت شد. همانطور که توضیح دادیم باتری‌های سرب اسید از بهترین باتری‌های قابل شارژ است. اما باید گفت که باتری UPS و باتری خودرو با اینکه هر دو از نوع سرب اسیدی هستند، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. تکنوکالا در این مقاله قصد دارد علاوه بر معرفی و آشنایی کامل با باتری یو پی اس در مورد تفاوت‌های آن با سایر باتری‌ها توضیح دهد و همچنین راهنمای کاملی در مورد انتخاب بهترین باتری یو پی اس را ارائه دهد. با تکنوکالا همراه شوید.

باتری یو پی اس

UPS مخفف Uninterruptible power supply به معنی منبع تغذیه بدون توقف است. باتری یو پی اس بین شبکه‌ی برق اصلی و دستگاه یا تجهیزات الکتریکی قرار می‌گیرد. در گذشته باتری‌های یو پی اس را گران قیمت می‌دانستند. ولی در حال حاضر با بالا بودن قیمت قطعات و تجهیزات الکتریکی حساس و کمیاب، استفاده از یک باتری یو پی اس بسیار با صرفه و البته ضروری می‌باشد. در حال حاضر از باتری‌های یو پی اس به فراوانی در صنعت الکترونیک و برق استفاده می‌شود. از باتری‌های یو پی اس برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • در صورت قطعی برق، تغذیه دستگاه‌های الکتریکی
 • محافظت از دستگاه‌های الکتریکی هنگام نوسانات ولتاژ شبکه
 • محافظت از دستگاه‌ها در برابر نویز و اختلالات
 • محافظت از تجهیزات الکتریکی در مقابل نوسانات فرکانسی شبکه

بطور کلی استفاده از یک منبع تغذیه پشتیبان همچون باتری‌های UPS این امکان را به شما می‌دهد که از تجهیزات الکتریکی حساس در برابر بسیاری از خطاها و اختلالات برق شبکه شهری محافظت کنید.

تفاوت آداپتور با شارژر چیست؟ برای آشنایی با آداپتور و کارکرد آن مقاله بررسی تخصصی آداپتور را فراموش نکنید.

تفاوت باتری یو پی اس و باتری خودرو چیست؟

طراحی و تکنولوژی به کار رفته در باتری‌های یو پی اس با انواع باتری خودرو متفاوت است. یکی از این تفاوت‌ها استفاده از باتری‌های UPS در مکانی ثابت و بدون حرکت است. در حالی که باتری خودرو به علت حرکت خودرو بصورت پیوسته در حال تکان و لرزش است. تفاوت دیگری که می‌توان در طراحی این دو نوع باتری به آن اشاره کرد این است که باتری خودرو اگر برای طولانی مدت در جای ثابت و بدون حرکتی رها شود، خالی شده و از کار می‌افتد در حالی که باتری یو پی اس خود نیاز به مکانی ثابت و بدون حرکت دارد. همچنین باتری‌های یو پی اس در ولتاژ و جریان‌های متفاوتی تولید و ساخته می‌شوند در حالی که باتری خودروهای معمول تنها در ولتاژ 12 ولت کار می‌کند. به عنوان مثال:

چرا باید از باتری UPS استفاده کرد؟

همانطور که در بالا ذکر شد از باتری‌های یو پی اس برای محافظت از دستگاه و تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شود. نقش باتری‌های UPS بیشتر زمانی احساس خواهد شد که برق شرکت، اداره، موسسه یا سازمانی بصورت ناگهانی قطع شود و این قطعی برق باعث ایجاد خسارت‌های بسیار بالا شود. هنگام قطع برق و بسته به نوع تکنولوژی ساخت باتری، باتری یو پی اس حداقل 5 تا 15 دقیقه تجهیزات و دستگاه‌های الکتریکی را روشن نگه می‌دارد تا در صورت نیاز در این حداقل زمان افردا اقدام به ذخیره اطلاعات کنند. البته این مدت زمان ممکن است در انواع باتری متفاوت باشد و حداقل زمان بیشتر و شاید کمتر از 5 تا 15 دقیقه باشد.

چرا باید از باتری UPS یو پی اس استفاده کرد؟

باتری UPS چگونه کار می‌کند؟

برای شارژ باتری‌های یو پی اس از برق شهر استفاده می‌شود. هنگام قطعی برق، باتری‌های UPS به عنوان منبع تغذیه‌ی پشتیبان بصورت آنی وارد شبکه می‌شوند و به تغذیه دستگاه‌ها و تجهیزات الکتریکی می‌پردازند. بطور کلی باتری‌های یو پی اس به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که بصورت همزمان بتوان دو منبع انرژی را در اختیار داشت. منبع انرژی برق شهری و منبع انرژی باتری که به آن‌ها منبع انرژی اولیه و منبع انرژی ثانویه نیز گفته می‌شود. واحد اندازه‌گیری UPS، توان یا VA است که از حاصل ضرب ولتاژ در جریان خروجی بدست می‌آید.

انواع باتری UPS

همانطور که در بالا توضیح دادیم تکنولوژی و طراحی باتری‌های یو پی اس با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال باتری های UPS را از نظر مواد سازنده‌ی آن به 4 دسته کلی زیر تقسیم می‌کنند:

 • اسید سرب
 • نیکل کادمیوم
 • سیلور آلکالین
 • لیتیوم یون

هرکدام از دسته‌های بالا جدا از مزایای و ویژگی‌های خاص، معایبی نیز دارند. بهترین باتری UPS که مزایای آن نسبت به معایب آن بسیار بالاست، باتری یو پی اس سرب اسید است. باتری‌های UPS سرب اسید نیز به دو دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • باتری UPS سرب اسید تر (درپوش باز)
 • باتری UPS سرب اسید خشک (درپوش بسته)

باتری‌های سرب اسید خشک به دلیل طراحی آن نیاز به سرویس و نگهداری دوره ای ندارند. از همین رو طول عمر بالای این باتری‌ها باعث شده است که طرفداران باتری سرب اسید خشک نسبت به باتری سرب اسید تر بسیار بالا باشد.

کارایی اینورتر خودرو چیست؟ چرا باید از اینورتر خودرو استفاده کرد؟ راهنمای انتخاب اینورتر خودرو را برای پاسخ مطالعه کنید.

کدام نوع باتری UPS را استفاده کنیم؟

در انتخاب باتری UPS مولفه و فاکتورهای مهمی وجود دارد که بایستی به تمامی آنها در انتخاب و خرید باتری یو پی اس توجه نمود. این فاکتورها عبارتند از:

 • راهنمای سازنده‌ی تجهیزات الکتریکی: بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات الکتریکی تنها نوع خاصی از باتری یو پی اس را پشتیبانی می‌کنند.
 • شرایط جوی و محیطی: آب و هوا، رطوبت، گرد و غبار و… یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده برای خرید باتری یو پی اس می‌باشد.
 • ویژگی‌های فیزیکی باتری: ابعاد و وزن باتری نیز بسیار مهم است. محل قرارگیری و نحوه‌ی جای‌گیری باتری در دستگاه و تجهیزات الکتریکی در خرید باتری تاثیر مستقیم دارد.

همانطور که از ابتدا اشاره شد استفاده از باتری‌های UPS برای تجهیزات الکتریکی حساس و گران‌قیمت ضروری است. اما شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در انتخاب و خرید باتری UPS مناسب دچار سردرگمی شده باشید یا حتی قادر به شناسایی بهترین باتری از نظر ولتاژ و جریان برای دستگاه‌ها و تجهیزات خود نبوده‌اید. نگران نباشید، گروه پشتییبانی تکنوکالا در خدمت شماست. برای انتخاب و خرید انواع باتری UPS می‌توانید همین حالا با پشتیبانی تکنوکالا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و تنوع فروشگاه باتری‌های UPS تکنوکالا بهره‌مند شوید.

مقالات پیشنهادی تکنوکالا:

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه